OMN 2024 - Program
OMN 2024 - Program
Final program
You can download the final program for the OMN 2024 here (Updated on 2024.06.24).
Monday, 29 July
8:00 | Registration |
8:30 | Opening ceremony |
9:00 |
JESÚS M. DE LA FUENTE - University of Zaragoza, Zaragoza, Spain |
Session 1: Design and optimization |
|
9:45 |
ALEXANDRA BOLTASSEVA - Purdue University, West Lafayette, USA |
10:15 |
SIMON ANS - LAM - Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, Marseille, France |
10:30 |
ANUP SHRIVASTAVA - University of Kassel, Kassel, Germany |
10:45 |
WEI ZHANG - Shenzhen Technology University, Shenzhen, China |
11:00 | Coffee |
Session 2: Resonators on MOEMS |
|
11:30 |
KENTARO IWAMI - Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japan |
12:00 |
JASMIN SPETTEL - Silicon Austria Labs GmbH, Villach, Austria |
12:15 |
MARC-ANTOINE BIANKI - École Polytechnique de Montréal, Montréal, Canada |
12:30 |
TIAGO NEVES DE MELLO - Toyohashi University of Technology, Toyohashi, Japan |
12:45 |
RÉGIS GUERTIN - École Polytechnique de Montréal, Montréal, Canada |
13:00 | Lunch |
14:30 | Poster 1 |
Session 3: Nanophotonics I |
|
15:30 |
VLADIMIR M. SHALAEV - Purdue University, West Lafayette, USA |
16:00 |
SALVADOR POVEDA-HOSPITAL - École Polytechnique de Montréal, Montréal, Canada |
16:15 |
LE DAI - Beijing Institute of Technology, Beijing, China |
16:30 |
DAN MAROM - The Hebrew University, Jerusalem, Israel |
16:45 | Coffee |
17:15 |
CÉDRIC LEMIEUX-LEDUC - École Polytechnique de Montréal, Montréal, Canada |
17:30 |
JI-EUN YEO - Gwangju Institute of Science and Technology (GIST), Gwangju, Republic of Korea |
17:45 |
IVAN ALDAYA - São Paulo State University, São Paulo, Brazil |
18:00 | End Monday |
Tuesday, 30 July
9:00 |
SARA ABALDE-CELA - International Iberian Nanotechnology Laboratory (INL), Braga, Portugal |
Session 4: Nano-bio-photonics |
|
9:45 |
ARDA DENIZ YALCINKAYA - Boğaziçi University, Istanbul, Turkey |
10:15 |
HARUN HANO - CIC nanoGUNE, San Sebastián, Spain |
10:30 |
HUGO E. HERNÁNDEZ-FIGUEROA - University of Campinas, Campinas, Brazil |
10:45 |
ENEKO LOPEZ - CIC nanoGUNE, San Sebastián, Spain |
11:00 | Coffee |
Session 5: MOEMS scanners I |
|
11:30 |
NEELAM KAUSHIK - Tohoku University, Sendai, Japan |
12:00 |
SYLWESTER BARGIEL - FEMTO-ST Institute, University of Franche-Comté, Besançon, France |
12:15 |
TENG PAN - Beijing Institute of Technology, Beijing, China |
12:30 |
HENGZHANG YANG - Beijing Institute of Technology, Beijing, China |
12:45 |
TOMOYA TSUTSUI - Keio University, Yokohama, Japan |
13:00 | Lunch |
14:30 | Poster 2 |
Session 6: MOEMS scanners II |
|
15:30 |
HAKAN ÜREY - Koç University, Istanbul, Turkey |
16:00 |
ÇAĞLAR ATAMAN - University of Freiburg, Freiburg, Germany |
16:15 |
HUA WANG - Beijing Institute of Technology, Beijing, China |
16:30 |
JUNHUI WU - National University of Singapore, Singapore |
16:45 |
PARVIZ ZOLFAGHARI - Koç University, Istanbul, Turkey |
17:00 |
Coffee |
17:30 |
End Tuesday |
Wednesday, 31 July
9:00 |
YOGENDRA KUMAR MISHRA - University of Southern Denmark, Sønderborg, Denmark |
Session 7: MOEMS shutters |
|
9:45 |
DAVID DICKENSHEETS - Montana State University, Bozeman, USA |
10:15 |
XINYU DING - Beijing Institute of Technology, Beijing, China |
10:30 |
ROLAND DONATIELLO - University of Kassel, Kassel, Germany |
10:45 |
BASMA ELSAKA - University of Kassel, Kassel, Germany |
11:00 | Coffee |
Session 8: Micro-optics |
|
11:30 |
MATTHIAS WAPLER - Otto von Guericke University Magdeburg, Magdeburg, Germany |
12:00 |
RALF BAUER - University of Strathclyde, Glasgow, UK |
12:15 |
YOUNG-GIL CHA - Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), Daejeon, Republic of Korea |
12:30 |
JAE-MYEONG KWON - Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), Daejeon, Republic of Korea |
12:45 |
OLAV SOLGAARD - Stanford University, Stanford, USA |
13:00 | Lunch |
14:30 | Poster 3 |
Session 9: Nanophotonics II |
|
15:30 |
JOST ADAM - University of Kassel, Germany |
16:00 |
DI ZHOU - Interuniversity Microelectronics Centre (imec), Leuven, Belgium |
16:15 |
IGAL BRENER - Sandia National Laboratories, Albuquerque, USA |
16:30 |
JIN WANG - Argonne National Laboratory, Lemont, USA |
16:45 | Coffee |
17:15 |
ZEFENG XU - National University of Singapore, Singapore |
17:30 |
WEI CHENG - Southeast University, Nanjing, China |
17:45 |
JAEYOUN (JAY) KIM - Iowa State University, Ames, USA |
18:00 | End Wednesday |
Thursday, 1 August
9:00 |
STEFAN SINZINGER - Ilmenau University of Technology, Ilmenau, Germany |
Session 10: Imaging and Display |
|
9:45 |
DMITRY TABAKAEV - Silicon Austria Labs, Villach, Austria |
10:15 |
ZHIHAN XU - Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong |
10:30 |
MARYAM ABEDI - CIC nanoGUNE, San Sebastián, Spain |
10:45 |
HYO EUN JEONG - Gwangju Institute of Science and Technology (GIST), Gwangju, Republic of Korea |
11:00 |
Coffee |
Session 11: 3D-printed MOEMS |
|
11:30 |
SIVAN TRAJTENBERG-MILLS - Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, USA |
12:00 |
YUKI MATSUOKA - Keio University, Yokohama, Japan |
12:15 |
FLORIAN LUX - University of Freiburg, Freiburg, Germany |
12:30 |
KUTER ERDIL - Istanbul Bilgi University & Istanbul Technical University, Istanbul, Turkey |
12:45 |
AYBÜKE ÇALIKOĞLU - University of Freiburg, Freiburg, Germany |
13:00 | Closing |
13:30 | Lunch |
15:00 |
End Thursday |
More info
Agenda
Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
---|---|---|---|---|---|---|
1
|
2
|
3
|
4
|
6
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
10
|
13
|
14
|
|||
|
|
|
|
|||
15
|
16
|
18
|
19
|
20
|
21
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30
|
31
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|